Agentura práce – 5 plus, které vám přinese do života

7. dubna 2022 • 3 MIN

Práce do druhého dne, férové platové podmínky či nabídky, ke kterým se běžně nedostanete. To jsou časté důvody, proč mnoho zaměstnanců volí práci zprostředkovanou pracovní agenturou.

Podle dat Ministerstva práce a sociálních věcí bylo loni v Česku přes agenturu zaměstnáno téměř 300 tisíc lidí. Zhruba polovinu jich tvoří Češi. V Česku je aktuálně kolem dvou tisíc pracovních agentur a jejich úroveň se diametrálně liší. Než se na některou z nich obrátíte, měli byste si zjistit maximum informací.

Co to je agenturní zaměstnávání

Jedná se o flexibilnější formu zaměstnávání, která firmám umožňuje okamžitě získat kvalifikované pracovníky formou „pronájmu“ zaměstnanců od pracovní agentury. Agenturní zaměstnávání upravuje zákoník práce.

Účastníky pracovněprávního vztahu při agenturním zaměstnávání tvoří tři strany: zaměstnanec, agentura, která je jeho zaměstnavatelem, a firma, která poptává pracovní sílu.

Systém v praxi funguje tak, že jste vedeni jako zaměstnanec pracovní agentury. Pracovní smlouvu máte uzavřenou s pracovní agenturou, mzdu vám vyplácí účetní oddělení agentury a stejně tak s vámi řeší veškeré pracovněprávní náležitosti. Reálně ale vykonáváte práci pro firmu, se kterou má agentura uzavřenou smlouvu.

5 výhod proč pracovat přes agenturu.

  • Práce do druhého dne

Zásadní předností agenturního zaměstnávání je především fakt, že místo lze získat skutečně rychle. V mnoha případech stačí vyplnit několik formálních náležitostí a následující den můžete nastoupit do nové práce.

  • Dostanete se k zajímavým nabídkám

Agentura je díky svému zaměření nebo kontaktům často schopna nabídnout i takové pozice, na které byste sami na pracovních portálech nebo na úřadu práce nenarazili, případně flexibilně vyhledat příležitost „šitou na míru“ vašim profesním zkušenostem.

  • Na platu netratíte

Pokud jste agenturní pracovník, zákon vám zajišťuje stejnou výši platu a základních odměn. Vaším formálním zaměstnavatelem zůstává agentura práce, která vám jako zaměstnanci vyplácí mzdu ve stejné výši, jako mají vlastní zaměstnanci dané firmy, pro kterou pracujete. Co se ale na agenturní pracovníky nevztahuje, jsou různé příspěvky, benefity či pojištění, které cílový zákazník svým zaměstnancům poskytuje.

  • Ideální řešení pro absolventy

Mladí lidé, kteří právě vyšli ze školy, mívají vzhledem k nedostatku praxe na trhu práce často potíže s uplatnění. Právě u nich se může jednat o velmi dobrou startovní čáru a o položku, která se jim posléze bude hodit do profesního životopisu. Agentura funguje jako garant a dá se říci, že nad absolventem drží ochrannou ruku, co se týče administrativy a pracovněprávních záležitostí.

  • Agentura vás může doporučit jako ideálního kandidáta

Pokud při pohovoru v agentuře zaujmete a profesními znalostmi, dovednostmi a praxí naplňujete představu firmy, která si pozici přeje obsadit, můžete být doporučeni jako ideální kandidát. Přijetí do firmy pak často proběhne velmi rychle.

Dejte si pozor na nespolehlivé agentury

Je třeba myslet na to, že bohužel ne všechny pracovní agentury jsou seriózní a spolehlivé. Neseriózní agentury vám mohou například strhnout část vaší mzdy. Před uzavřením jakékoliv smlouvy byste si vždy měli vybranou pracovní agenturu pečlivě prověřit. Mnohé vypovídají také reference zákazníků (ať už se jedná o zaměstnance nebo odběratele).

Rozhodnutí, jakým směrem se vydáte je vždy na vás. Agentura práce pro vás může být skvělým řešením ať už pro restart vaší kariéry nebo partnerem, který pomůže plnit vaše závazky a naplňovat sny celé vaší rodiny.

Hodně štěstí!

Mohlo by vás dále zajímat »»