Trh práce a řemeslo aneb poptávka neutichá.

13. května 2022 • 3 MIN

Najít nyní kvalitního malíře, lakýrníka, elektrikáře, obkladače nebo instalatéra je velmi těžké nejen pro zákazníky, ale i pro firmy. Na trhu práce totiž chybí celá jedna generace řemeslníků.

Řemeslo má zlaté dno – poptávka neutichá

Podle statistik schází v České republice asi 400 tisíc pracovníků odborných řemeslných profesí. To má za následek velmi dlouhé čekací lhůty, pokud se tedy zákazníkovi vůbec podaří řemeslníka sehnat. A z pohledu firem pak také velkou sháňku po některých specializovaných profesích.

Řemeslníci chybí ve všech oborech

Ve stavebnictví nejvíce schází zedníci, lakýrníci, svářeči, instalatéři, soustružníci a malíři. Na takové profese mohou zákazníci čekat okolo 3-6 měsíců. Nejvíce nedostatkovými jsou však tesaři, pokrývači, klempíři ale i obkladači či instalatéři, na ty si zákazník počká déle než půl roku. Někteří však mají zakázky dopředu nasmlouvané na rok i více.

Specifické potřeby má výkladní skříň domácího průmyslu, obor automotive. Automobilky nejvíce poptávají tyto profese.

Důvody, proč řemeslníků ubylo

Hlavním důvodem je zejména odchod starší generace řemeslníků do důchodu. Velkou roli hraje také to, že v posledních dvaceti letech vlivem demografického vývoje ubylo středoškoláků a na přelomu tisíciletí navíc klesl zájem o učňovské školství. Dalo by se tedy říct, že nyní jedna generace řemeslníků zcela schází. Bohužel navíc učni, kteří opouštějí učební obory a míří do praxe, často nejsou dostatečně připravení naskočit „do provozu“. Například elita mezi řemeslníky – nástrojaři, se na konkrétních projektech zaučují několik měsíců. Vlivem covid-19 se učni v posledních letech prakticky nedostali do dílen na praxi a o to jim zaučení na pracovní pozici může trvat déle.

Na učiliště se mladí nehrnou

Podle resortu školství chybí učni především ve strojírenských či gastronomických oborech, ale pokles je v posledních letech patrný i v jinak populárních uměleckých směrech – kovář, tesař, zlatník apod. Lepší je naopak situace v elektrotechnických oborech nebo v osobních službách, o které zájem dětí mírně roste.

Řemeslo zpět na výsluní

Zvýšení prestiže řemeslnických oborů by mohla přinést takzvaná mistrovská zkouška. Ta umožní řemeslníkům možnost profesního rozvoje, který zatím neměli.

 „Zatímco středoškolák se může ve svém oboru rozvíjet na vyšší odborné škole, bakalář v magisterském studiu, magistr v doktorandském studiu, pro řemeslníky tato možnost dosud neexistovala,“ vysvětluje Národní ústav pro vzdělávání.

Tradice, svoboda a viditelné výsledky

Mohlo by se zdát, že řemeslo postupem let upadá. Naštěstí je stále velké množství mladých lidí, kteří v takové páci spatřují smysl. Důvodem může být pokračování v rodinné tradici, dobrý pocit z viditelných a konkrétních výsledků nebo i to, že si své podnikání rádi řídí sami a těší je, rozvíjet svoji vlastní firmu.

Jste řemeslník a poohlížíte se po nové práci? Tady jsou volné pozice.

Mohlo by vás zajímat: Co pro vás může udělat personální agentura.